Що таке шпундра і з чим її їдять?
Спочатку трохи класики, бо про шпундру писав навіть сам Котляревський:
На обіді у Латина Еней з троянцями…
«…Пили горівку до ізволу
І їли бублики кавяр
Був борщ до шпундрів з буряками,
А в юшці потрух з галушками,
Потім до соку каплуни..»
Герої “Там, де немає тіней” теж пригощаються цією смачною стравою:
Уривок з ранобе:
…Дозвольте допомогти? — він випромінював таку чарівність, на яку тільки був здатен, але дівчина лише струснула косами та сама швидко ставила великі макітри одну за одною на стіл.
А там і запашна шпундра, і борщ, який від учора став ще смачнішим, і гречані галушки зі шкварками, а ще, хто б міг подумати, його улюблені вареники з сиром!
Тепер й сам рецепт.
І тут я просто зацитую авторський текст пані Стефи. Завдяки її переписам я дізналась багато цікавого про нашу українську кухню, і, звичайно, дізналась, що таке шпундра і з чим її їдять.
Отже, як пише пані Стефа: «Шпундри (або ж Шпундра) — це м’яско, переважно вепровина, тушковане або печене з буряками і в бурячаному квасі.
Для шпундрів найкраще брати свинячі реберця чи шийку.
Отже, на кілограм м’яска нам буде потрібно:
- 3-4 буряки свіжі
- мисочка квашених буряків (з бурячаного квасу)
- трохи бурякової гички
- 2 великі цибулі
- голівка часнику
- зеленина селери, любистку і кропу
- сіль, цукор, перець
- і головне –— буряковий квас.
М’яско треба порізати шматочками розміром із сірникову коробку, а якщо це реберця — почистити від зайвих плівок і надрізати по міжреберрю, і підсмажити в гарячому товщі з усіх боків. Як м’яско підсмажиться — додати часничок і цибульку, і трошки підтушкувати в соці, який дадуть овочі.
Потім посолити, поперчити, додати цукру, добре вимішати, додати порізані соломкою свіжі і квашені буряки, зеленину і бурачиння, залити буряковим квасом і тушкувати під покришкою на маленькому вогні, допоки м’яско не зм’якне.
Вкінці, коли м’ясо вже готове — надібрати трошки рідини, розмішати із запраженою мукою і, хто хоче, ложечкою сметани і загустити шпундри.
Готові шпундри притрусити порізаним любистком — мені дуже подобається, як любисток тут смакує.
Найсмачніші шпундри на другий день, але і на щойно приготовані ніхто не жалівся)»
P.S. Відповідаючи на питання, яке було винесено у заголовок — шпундру їдять і як окрему страву, і додаючи до неї гарнір.
Смачного!